آموزش خرید هاست و دامین

آموزش خرید هاست و دامین (قدم صفرام طراحی سایت)

هاست و دامنه چیست؟

در گذشته‌های نه‌چندان دور مدیران وب‌سایت‌ها برای نگهداری اطلاعات سایت خود نیاز به خرید کامپیوترهای قدرتمند بودند تا سایت خود را همیشه را در دسترس نگهدارند، دوره‌های آموزش طراحی سایت شامل دنیایی از مباحث پیچیده‌ی برنامه‌نویسی بود تا این کامپیوتر‌ها بدون مشکل باشند. وجود هرگونه اختلال در این کامپیوترها یا قطعی اینترنت باعث از دسترس خارج شدن سایت می‌شود و جود اختلالات سیستمی، سرعت پایین شبکه‌ی اینترنت و هزینه خرید کامپیوترهای میزبان‌سایت باعث فاصله‌گرفتن افراد، از طراحی سایت برای کسب‌وکار خودشان می‌شد.

اما با گذشت زمان و رشد اینترنت، نیاز به داشتن وب‌سایت برای کسب‌وکارها افزایش پیدا کرد؛ بنابراین افرادی با طراحی کامپیوترهای بسیار قدرتمندتر نیاز مدیران وب‌سایت‌ها به خرید کامپیوتر را برطرف کرند. این کامپیوتر‌های قدرتمند سرور نامیده می‌شوند اما معمولاً قدرت سرورها از نیاز یک وب‌سایت بسیار بیشتر است بنابر این شرکت‌ها با اجاره داده بخشی از سرورشان که به هاست معروف است نیاز مدیران وب‌سایت‌ها را با هزینه‌ی کمتر برطرف کرده‌اند.

هاست بخش کوچکی از یک سرور قدرتمند است که اطلاعات سایت شما در آن قرار می‌گیرد.

دومین یا دامنه همان آدرس اینترنتی می‌باشد که کاربران را به سایت شما وصل می‌کند، به عبارتی دامنه پل ارتباطی شما کاربران با سایت شما (اطلاعات درون هاست شما) است.

دامنه‌ها به دو دسته‌ی عمومی و ملی تقسیم می‌شوند، دامنه‌های ملی مانند .ir مربوط به کشورها می‌باشد و هر کس برای تهیه‌ی آن متناسب با کشور مورد نظرش باید کارت هویت ملی کشور مربوطه را داشته باشید یعنی دامنه‌ی .ir فقط در اختیار کاربرانی قرار می‌گیرد که دارای کد ملی باشند.

برای تهیه‌ی دامنه‌ی ملی ایران می‌بایست شما در سایت فیزیک نظری ایران به نام ایرنیک به آدرس nic.ir ثبت‌نام کنید. بعد از ثبت‌نام شما می‌توانید شناسه‌ی ایرنیک خود را دریافت کنید و به کمک آن اقدام به خرید دامنه‌ی ملی کنید.

در طرف دیگر دامنه‌های عمومی قرار دارند که برای داشتن آن‌ها نیازی به هویت ملی هیچ کشوری ندارید تنها چیزی که شما لازم دارید یک ایمیل است تا به استفاده از مالکیت شما تایید شود. بعد از خرید دامنه‌های عمومی پیامی به شما ارسال می‌شود که شما با تایید می‌توانید از دامنه‌ی خود استفاده کنید. معروف‌ترین دامنه‌ی عمومی .com است که تقریباً از تمام هاستینگ‌ها قابل تهیه است.

برای خرید هاست و دامنه چه اقدامی باید انجام دهیم؟ قبل از پاسخ به این سؤال باید چند نکته‌ی مهم را بدانید.

دامنه .ir بخریم یا .com؟

پاسخ این سؤال یک کلمه است: هر دو.

اگر برای اولین می‌خواهید اقدام به خرید هاست و دامنه کنید شاید این سؤال برای شما پیش بیاد که چه دامنه‌ای برای کسب‌وکار شما مناسب است. ممکن جایی دیده یا شنیده باشید که دامنه‌ی ir در سئو تأثیر مثبت دارد و بهتر است از ir استفاده کنیم. اما باید این نکته را بدانید که دامنه‌ی ir و com از لحاظ فنی تفاوت چندانی با هم ندارند. عامل تعیین‌کننده در انتخاب شما، عکس‌العمل کاربرانتان است نه چیز دیگری. باید ببینید که کاربران دامنه‌ی com را بیشتر استفاده می‌کنند یا دامنه‌ی ir.

نکته‌ای مهم دیگری که باید به آن توجه کنید این است که اگر شما دامنه‌ی ir را برای سایت خود تهیه کنید؛ بعد از رشد کسب‌وکارتان ممکن فرد دیگر دامنه‌ی com سایت شما را خریداری کند و از آن سوءاستفاده کند.

اگر قصد تهیه‌ی دامنه برای کسب‌وکار خود را دارید بهتر است هم com و هم ir را خریداری کنید.

معیارهای انتخاب یک هاست خوب چیست؟

معیارهای خرید هاست و دامنه ی خوب

همان‌طور که بیان شد سایت شما در نهایت بر روی یک هاست نصب خواهد شد؛ بنابراین تهیه یک هاست خوب می‌تواند از بروز فاجعه در کسب‌وکار شما جلوگیری کند. خرید هاست و دامنه معیارهای بسیار زیادی دارد که برخی از مهم‌ترین آن برای انتخاب هاست مناسب که شما باید به آن توجه کنید به‌صورت زیر است.

فضای هاست

فضای هاست شما بسته به نوع و میزان تولید محتوای شما متغیر است. اما بهتر است در شروع کار حداقل فضای 1 گیگابایت برای سایت خود درنظر بگیرید زیرا در ابتدا حجم فایل‌های شما کم است و نیازی به پرداخت هزینه‌ی اضافی نیست. همچنین بسیاری از شرکت‌های هاستینگ قابلیت ارتقا در لحظه را به شما می‌دهند و شما می‌توانید در عرض چند ثانیه حجم موردنیاز سایت خود را ارتقا دهید.

اگر از وردپرس استفاده می‌کنید بهتر است حداقل فضای 1 گیگ تهیه کنید

پهنای باند

پهنای باند حجم اینترنت قابل مصرف برای سایت شما می‌باشد. یعنی اگر فرض کنید بعد از نصب سایت، شما روزانه فقط یک بازدید کننده که فقط یک‌بار صفحه‌ی اصلی سایت شما که حجمی معادل 2 مگابایت دارد مشاهده می‌کند، شما روزانه حداقل 2 مگابایت ترافیک نیاز دارید اما اگر این کاربر صفحات دیگر را مشاهد کند و یا حتی یک فایل از سایت شما دانلود کند این حجم برای اسفاده کم خواهد بود.

برخی از شرکت‌های هاست با ترافیک نامحدود ارائه می‌دهند. درصورتی‌که در ابتدای کار تعداد کاربران کمی دارید و سایت شما محتوای زیادی ندارد برای شروع حجم ترافیک 10 تا 50 گیگ کافی است که در صورت نیاز می‌توانید این حجم را ارتقا دهید.

فایل منیجر

همان‌طور که شما در کامپیوتر شخصی خودتان از ابزار this pc یا همام myCamputer سابق برای انتقال ویرایش و حذف کردن فایل‌ها استفاده می‌کنید، در هاست نیز برای مدیریت فایل‌ها باید از یک نرم‌افزار مشابه کمک بگیرید.

بسته به نوع سیستم‌عامل هاست شما می‌توانید از نرم‌افزارهای مختلف استفاده کنید. اما دو مورد از پرکاربردترین نرم‌افزارهای مدیریت فایل (برای لینوکس که در ادامه توضیح داده می‌شود) Cpanel و DirectAdmin است.

Cpanel یک نرم‌افزار قدرتمند و بسیار کاربردی است اما به دلیل پولی بودن این نرم‌افزار برخی از هاستینگ‌ها از آن استفاده نمی‌کنند. در طرف دیگر DirectAdmin یک نرم‌افزار بسیار ساده اما کاربردی می‌باشد. با وجود رایگان بودن DirectAdmin شاید برخی از هاستینگ‌ها برای نصب این برنامه از شما هزینه دریافت کنند.

این‌که شما از کدام ابزار مدیریت فایل استفاده کنید تأثیر چندانی روی سایت شما ندارد زیرا روند کار در هر دو ابزار تقریباً ثابت است.

استفاده از DirectAdmin یا cPanel یک موضوع سلیقه‌ای است اما ما در این آموزش از cPanel استفاده می‌کنیم.

در دسترس بودن یا آپ‌تایم

میزان دسترسی یا آن تایم سایت یک عدد از صفر تا 100 است، این عدد نشان می‌دهد که سایت شما چند درصد مواقع در دسترس بوده است. از دسترس خارج شدن سایت یا در اصطلاح down شدن سایت یک امر طبیعی در تمام هاستینگ‌ها می‌باشد اما عدد آپ‌تایم هرچقدر که بالا باشد سایت شما بیشتر در دسترس کاربران می‌باشد.

امروز رقابت آپ‌تایم در هاستینگ‌ها به عدد 99.95% می‌رسد، یعنی اگر آپ‌تایم یک هاستینگ کم‌تر از این عدد بود به معنی وجود مشکل در سرویس‌های این شرکت است که در این صورت باید به دنبال یک هاستینگ دیگر باشید. برای به‌دست‌آوردن میزان آپ‌تایم هاستینگ‌ها می‌توانید از پشتیبانی هاستینگ این مسئله را پرس‌وجو کنید.

از هاست‌هایی استفاده کنید که تضمین آن تایم بیش از 99.95 داشته باشند.

پارک دومین و ساب دومین

پارک دومین (در Cpanel) یا دامین‌پوینتر (در DirectAdmin) قابلیتی است که با آن می‌توانید دو آدرس اینترنتی را به یک وب‌سایت هدایت کنید یعنی با بازکردن هرکدام از دامنه‌ها در نهایت یک وب‌سایت نمایش داده شود؛ بنابراین اگر شما چند آدرس اینترنتی داشته باشید مثل دامنه‌ com و ir می‌توانید از این قابلیت استفاده کنید. اما این کار برای سئوی مناسب نیست بهتر است در زمان طراحی سایت به پشتیبانی هاست پیام دهید و از آن‌ها بخواهید که دامنه‌ی فرعی شما را روی دامنه‌ی اصلی ری‌دایرکت کنند.

اما ساب‌دامین (subDomin) قابلیتی است که شما به کمک آن می‌توانید سایت‌های مختلف را روی دامنه‌ی اصلی خود نصب کنید. یعنی اگر دامنه‌ی شما hamta-college.ir باشد شما می‌توانید یک سایت مجزا در آدرس site.hamta-college.ir داشته باشید. توجه کنید که بهتر است شما حتماً ساب‌دامین www را روی هاست قرار دهید و آن را روی دامنه اصلی ری‌دایرکت کنید (انجام این کار را از پشتیبانی هاستینگ بخواهید)

هر تعداد که دامنه داشته باشید بهتر است روی دامنه‌ی اصلی ری‌دایرکت شود.

گواهی امنیتی ssl

خرید هاست و دامنه با ssl خوب

گواهی ssl برای فعال‌سازی پروتکل https در وب‌سایت است که با فعال‌کردن آن باعث افزایش امنیت پرداخت‌های اینترنتی می‌شود. گواهی ssl در زمان خرید هاست و دامنه توسط هاستینگ‌ها ارائه می‌شود هم نوع رایگان دارد و هم نوع غیر رایگان. نسخه‌های رایگان و غیر رایگان از لحاظ امنیتی تفاوت چندانی باهم ندارند و درصورتی‌که شرکت هاستینگ ssl رایگان ارائه دهد شما می‌توانید از نسخه‌ی آن استفاده کنید. وجود ssl روی سئوی سایت شما تأثیر بسیار زیادی دارد و پیشنهاد می‌کنیم حتماً از ssl استفاده کنید.

پشتیبان‌گیری

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های هاستینگ‌های خوب قابلیت‌های پشتیبان‌گیری آن‌ها می‌باشد. تهیه نسخه‌ی پشتیبان به دو صورت انجام می‌شود. پشتیبان کامل و پشتیبان دیتا بیس. معمولاً بسیاری از هاستینگ‌ها به‌صورت هفتگی از کل سایت شما یک نسخه‌ی پشتیبان تهیه می‌کنند تا در صورت بروز هرگونه مشکل، سایت شما را به آخرین نسخه‌ی سالم بازگردانند. علاوه بر نسخه پشتیبان کامل، شرکت‌های هاستینگ از پایگاه داده شما که تمام اطلاعات مهم و ارزشمند شما در آن قرار دارد به‌صورت روزانه نسخه‌ی پشتیبان تهیه می‌کنند. بهتر است در انتخاب هاست حتماً به پشتیبان‌گیری هفتگی کل سایت و پشتیبان‌گیری روزانه دقت کنید تا در صورت بروز مشکل با کم‌ترین مشکل سایت شما دوباره فعال شود.

اما پیشنهاد می‌کنیم که به پشتیبانی هاستینگ اکتفا نکنید و هرچند روز یک‌بار از سایت خود نسخه‌ی بکاپ تهیه کنید (این کار را می‌توانید از پیشتانی هاست درخواست کنید) علاوه بر این اگر فعالیت سایت شما زیاد است بهتر است هر هفته یا هر دو هفته یکبار کل فایل‌های سایت خود را دانلود و در کامپیوتر شخصی خود نگه داری کنید.

یکی دیگر از نکات مهم بکاپ، حداکثر حجم بکاپ و حداکثر تعداد نسخه‌های بکاپ است که شرک‌هاستینگ از سایت شما نگه می‌دارد. دانستن این نکته برای شما بسیار ضروری است تا از بروز خطاهای احتمالی جلوگیری کنید.

پشتیبانی 24 ساعته و سریع

خرید هاست و دامین خوب

پشتیبانی هاستینگ مهم‌ترین معیاری است که شما باید به آن توجه کنید، خصوصاً اگر در ابتدای راه هستید و قصد دارید اولین سایت خود را راه‌اندازی کنید. زیرا شما می‌بایست پس از بروز هرگونه مشکل در سایت هرچه سریع‌تر با پشتیبانی هاست تماس بگیرید تا آن‌ها شما را راهنمایی کنند. اگر سرعت پاسخ‌گویی هاستینگ کم باشد شاید مشکلات زیادی برای شما ایجاد شود.

در زمان تهیه‌هاست سرعت پشتیبانی را بررسی کنید اگر سرعت پشتیبانی کم‌تر از 1 ساعت باشد به‌هیچ‌وجه سمت آن هاستینگ نروید مگر خودتان بتوانید مشکلات رایج هاست را بررسی کنید. همچنین هاستینگ شما باید هفت روز هفته 24 ساعته خدمات پشتیبانی را ارائه دهد اگر غیر از این بود انتخاب آن هاستینگ حتی برای حرفه‌ای‌هاهم مناسب نیست.

برای اطلاع از نوع پاسخگویی با پشتیبانی فروش هاستینگ در تماس باشید. توجه کنید که بخش پشتیبانی فروش و بخش پشتیبانی فنی کاملاً متفاوت است و شما نباید با دیدن پشتیبانی خوب فروش فریب بخورید.

سیستم‌عامل هاست

سیستم‌عامل نرم‌افزاری است که تمامی نرم‌افزار‌های دیگر را به اجرا در می‌آورد. معملاً هاست‌ها با دو سیستم‌عامل عرضه می‌شوند، ویندوز یا لینوکس.

ویندوز محصول شرکت مایکروسافت است و تقریباً همه‌ی ما با آن آشنایی داریم. اما نسخه‌ی ویندوز که در سرور نصب می‌شود نسخه‌ی ویندوز سرور است که با سیستم‌عامل موجود در اکثر کامپیوتر‌های تفاوت دارد. از طرفی ویندوز یک سیستم‌عامل غیر رایگان است بنابراین هاست ویندوز معمولاً گران‌تر از هاست با لینوکس است. ویندوز برای زبان‌های برنامه‌نویسی .net بهینه می‌باشد و اگر تصمیم دارید سایت با زبان ASP.Net طراحی کنید ویندوز بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

از طرفی سیستم‌عامل لینوکس که به دلیل رایگان بودن باعث محبوبیت بسیار بیشتری بین هاستینگ‌ها شده است. لینوکس برای زبان برنامه‌نویسی PHP کاملاً بهینه است و اگر قصد طراحی سایت با زبان PHP را دارید لینوکس انتخاب مناسبی برای شما خواهد بود. علاوه‌براین، سیستم مدیریت محتوای وردپرس (wordpress) که یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین سیستم‌های مدیریت محتوا خصوصاً در ایران است با زبان برنامه‌نویسی PHP نوشته شده است و شما برای استفاده از این ابزار پرکاربرد مجبور به استفاده از سیستم‌عامل لینوکس هستید.

اگر تازه‌کار هستید حتماً از لینوکس استفاده کنید تا بتوانید وردپرس را نصب کنید.

موقعیت هاست

هاست ایران، آلمان، فرانسه یا کانادا؟ تفاوت‌های فنی زیادی میان هاستینگ‌های ایرانی و خارجی وجود دارد. هاستینگ‌های خارجی معمولاً خدمات بهتری را با قیمت‌های کم‌تر ارائه می‌کنند عموماً امنیت بیشتر است، قدرت پردازش بهتری دارند و سرعت بیشتری را به شما می‌دهند. اما نکته‌ای مهمی که ممکن است انتخاب شما را به هاستینگ‌های ایرانی سوق دهد این است که احتمالاً بخش عمده‌ای از کاربران سایت شما در ایران قرار دارند بنابراین به دلیل کم بودن فاصله‌ی کاربرانتان با هاست سرعت لود شدن صفحات شما برای کاربران افزایش پیدا می‌کند. گوگل نیز با بررسی سرعت لود شدن صفحات سایت شما در مرورگر کروم کاربران، سئوی سایت شما را بهبود می‌دهد. هاست‌های خارجی توسط شرکت‌های ایرانی ارئه می‌شوند و نیازی نیست برای خرید هاست و دامنه خارجی به سایت‌های رجوع کنید نیاز به پرداخت دلاری دارند. فقط کافی است خرید هاست و دامنه فرانسه، آلمان و… را در گوگل سرچ کنید یا در انتهای این مطلب هاست‌های پیشنهادی همتا کالج را مشاده کنید.

اگر کاربران شما ایرانی هستند حتماً از هاست ایران استفاده کنید.

سخت‌افزار لازم

سخت‌افزار هاست شما تعیین‌کننده سرعت پردازش وب‌سایت شما می‌باشد. یعنی هرچقدر هاست قوی‌تری داشته باشید می‌توانید اطلاعات بیشتری را در زمان کم‌تر پردازش کند. اگر تمایل دارید سایتی با قابلیت‌های بالا داشته باشید حتماً باید از هاست قوی‌تر استفاده کند زیرا با نصب هر افزونه پردازش‌های سایت شما افزایش می‌یابد که اگر حجم پردازش شما از حد مجاز افزایش یابد ممکن سایت down شود و با ارور 503 مواجه شوید. اگر قصد دارید از وردپرس برای مدیرت محتوای سایت خود استفاده کنید بهتر از حداقل از یک پردازنده‌ی سه هسته با رم 4 گیگ برای شروع استفاده کنید تا در صورت نیاز با به‌روزرسانی هاست خود، قدرت سخت‌افزاری سایت را افزایش دهید

حداقل از یک هاست 3 هسته با 4 گیگ رم شروع کنید.

هاست ابری چیست؟

خرید هاست و دامین

در هاست‌های معمولی تمام اطلاعت شما درون یک سرور در یک نقطه از جهان قرار می‌گیرد و کاربران از هر جایی که باشند به یک سرور متصل می‌شوند. حال اگر این اتصال با اختلال روبه شود، یا سرور آسیب ببیند ممکن سایت شما از دسترس خارج شده و down شود.

هاست‌های ابری دقیقاً همان هاست‌های معمولی هستند با این تفاوت در این نوع هاست‌ها از تمام اطلاعات سایت شما یک کپی تهیه می‌شود و آن را در سرورهای مختلف در نقاط مختلف جهان قرار می‌دهند. یعنی سایت شما بجای این‌که در یک سرور قرار گیرد به طور هم‌زمان در چندین سرور مختلف در چند شهر دیگر قرار می‌گیرد. در این حال اگر ارتباط یک سرور به هر دلیلی از بین برود سروهای جایگزین دیگر سایت شما در دسترس قرار می‌دهند. این دسته از هاست‌ها معمولاً آپ‌تایم 100% دارند.

استفاده از هاست‌های ابری باعث افزایش سرعت سایت شما می‌شود که این امر برای بهبود سئوی سایت شما تأثیر بسزایی دارد. اما هاست‌های ابری معمولاً قیمت بالاتری نسبت به هاست‌های معمولی دارند. و در ابتدای کار بهتر است از هاست‌های معمولی استفاده شود.

بهتر است در ابتدا از هاست‌های معمولی استفاده کند و بعدها در صورت نیاز سایت خود را به یک هاست ابری انتقال دهید

نتیجه‌گیری

اولین گام برای داشتن یک وب‌سایت این است که شما در سایت nic.ir ثبت‌نام کنید و با استفاده از شناسه‌ی ایرنیک خود اقدام به خرید دامنه و هاست کنید.
دامنه‌ی خود را می‌توانید از شرکت هاستینگ که در ادامه معرفی می‌شود خریداری کنید.
هاست شما می‌بایست حداقل ویژگی‌های زیر را داشته باشد. مقادیر جلدول زیر برای یک سایت فروشگاه‌ی با تعداد بازدید روزانه 30 هزار، و تعداد بازدید در لحظه‌ی 20 نفر مناسب است.
سیستم عامل لینوکس
فایل منیجر اختیاری (پیشنهاد ما cpanle است)
ظرفیت حافظه حداقل 1 گیگ‌بایت
پهنای باند یا ترافیک 20 گیگ در ماه
Roland Mendel Austria
رم 4 گیگ
پردازنده سه هسته‌ای
هاست پیشنهادی همتاکالج

سون‌هاست

سون‌هاست ارائه دهنده‌ی سرویس‌های ایرانی و آلمانی می‌باشد که تنوع قیمتی بسیار زیادی دارد و شما می‌توانید از میان هاست‌های اقتصادی، هاست لینوکس، هاست وردپرس، هاست دانلود و هاست ایمیل سرویس مورد نظر خود را انتخاب کنید. پیشنهاد ما به شما خرید هاست IR-WP-02 از لینک سون‌هاست می‌باشد که در خرید‌های یک ساله و چند ساله می‌توانید از تخفیف‌های 20 تا 25% این هاستینگ استفاده کنید. همین الآن در سون‌هاست ثبت‌نام کنید.

جلسه‌ی بعدی: نصب سایت آماده با چند کلیک ساده

مشاهده‌ی جلسه بعد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

09199614959